ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Μάυρη μέρα για το ελληνικό ποδόσφαιρο, μόνο ο Παοκ χαμογέλασε.

Ο Ολυμπιακός και οι δύο Αθηναϊκές του Ελληνικού ποδοσφαίρου δεν μας τα είπαν καλά στην 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa legue… και πάνε να συναντήσουν τον Πάοκ στο Conference που κλείδωσε ως πρώτος την πρόκριση στους 16.

Διασυρμός με κάτω τα χέρια άνευ προηγουμένου.

Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε από την Φραίμπουργκ με σκοπό να βρεθεί στην δεύτερη θέση του Α’ ομίλου. Ωστόσο πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του στην ευρώπη τα τελευταία χρόνια. Δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο. Δεν έκανε ποτέ την Γερμανική ομάδα να τον νιώσει στο χορτάρι. Μόλις στο 3 άνοιξε το σκορ η Φράιμπουργκ με τον Γκρέγκοριτς να πιάνει σουτ με την μία μέσα στην περιοχή στην αριστερή γωνία παρότι είχε μποστά του τον Ρέτσο. Πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης θα διπλασιάσει τα τερματά του με σκαστή κεφαλιά εντός περιοχής αμαρκάριστος νίκησε τον Πασχαλάκη σοκάροντας τους Πειραιώτες. Λογικό και επόμενο η Φραίμπουργκ να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και μάλιστα να πετυχαίνει και τρίτο γκολ με τον Γκρέγκοριτς να πετυχαίνει χατ-ρικ στο 36. Το δράμα συνεχίστηκε για τον Ολυμπιακό αλλά με διαφορετικό πρωταγωνιστή. Εξι λεπτά αργότερα ο Σιλντιγιά έπαιξε το 1-2 με τον σκόρερ των γηπεδούχων και από την δεξιά γωνί -φυσικά αμαρκάριστος- έστειλ την μπάλα στην απέναντι γωνία του έλληνα τερματοφύλακα για το 4-0 κλειδώνοντας την νίκη για τους Γερμανούς συμπεριλαμβανομένου και την εικόνα των δύο ομάδων το πρώτο 45λεπτο. Στην επανάληψη το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο με τους Πειραιώτες να μην εμφανίζονται ποτέ στο Europa park stadium και να δέχονται και 5ο γκολ με τον Ντοάον στο 77 μετά από λανθασμένο κοντρόλο του Έσε που εξελίχθησε σε “ασίστ” για τον Ιάπωνα. Η μοναδική κλασική ευκαιρία για τους Πειραιώτες καταγράφηκε στο 82 όταν ο Μασούρας βρέθηκε φάλτσα με τον τερματοφύλακα των Γερμανών αλλά το πλασέ του ήτανε αρκετά αδύναμο κερδίζοντας ένα κόρνερ. Προφανώς μιλάμε για μία από τις χειρότερες ευωπαϊκές βραδιές των Πειραιωτών μία βραδιά που θα θέλουν να ξεχάσουν το συντομότερο οι πάντες στον σύλλογο αλλά και για μία βραδιά που φέρνει εξελίξεις στο ερυθρόλευκο στρατόπεδο στο θέμα του προπονητή με το ρεπορτάζ να αναφέρει πως η Κυριακάτικη εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στον Βόλο θα είναι η τελευταία του στον πάγκο του Ολυμπιακού. Πλεον οι ερυθρόλευκοι παίζουνε για δύο αποτελέσματα, νίκη ή ισσοπαλία στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Βάσκο Τόπολα για να συνεχίσουνε στο Conference την ευρωπαική τους πορεία.

Πέταξε στα σκουπίδια ένα ημίχρονο και το πλήρωσε το αξιόμαχο τριφύλλι

Η Βιγιαρεάλ κατάφερε να επικρατήσει του Παναθηναικού με 3-2 σέ ένα πραγματικό ντέρμπι με εναλλαγές συναισθημάτων. Από το 20 μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κυριάρχησε η Ισπανική ομάδα της Ελληνικής κάνοντας ότι θέλει στον αγωνιστικό χώρο. Στο 29 ο Μπαένα με ένα σκαυτό σουτ θα ανοίξει το σκορ για το υποβρήχιο σε μία φάση που θύμισε το 1-0 του Ιωαννίδη απέναντι στην ίδια ομάδα στο Οάκα. Πέντε λεπτά αργότερα οι Ισπανοί θα διπλάσιάσουν τα τερματά τους με τον Κομεσάνια με σουτ εκτός περιοχής δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μπρινιόλι και έγραψε το 2-0, σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες. Στο 47 η πίεση ψηλά της Βιγιαρεάλ θα αποδώσει καρπούς φτάνοντας στ 3-0 με τον Μοράλες εκμεταλευόμενη το λανθασμένο κοντρόλ του Αράο ύστερα από την πάσα του Μπρινιόλι. Εκεί που έδειχναν ότι όλα έχουν τελειώσει ο Παναθηναικός λίγο έλειψε να φύγει από την Ισπανία με τον βαθό της ισσοπαλίας. Αφού πρώτα ακυρώθηκε ως οφσάιντ για χιλιοστά το γκολ του Αιτόρ στο 59 εν συνεχεία μείωσε με τον Παλάσιος στο 66 παίροντας το ριμπάουντ από το πέναλτι που έστειλε στο δοκάρι ο Φώτης Ιωαννίδης. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αϊτόρ θα χάσει μία κλασσική ευκαιρία να μειώσει σε 3-2 όντας αμαρκάριστος στην μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 80 ο Μλαντένοβιτς θα βγάλει τετ α τέτ τον Ιωαννίδη ο οποίος δεν θα μπορούσε να αστοχήσει από εκείνο το σημείο και έγραψε το 3-2 βάζοντας για τα καλά τους πράσινους στο παιχνίδι. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τα 7 συνολικά η Βιγιαρεάλ έφτασε πολυ κοντά στο 4-2 αλλά ο Μπρινιόλι είπε τρεις φορές “όχι” στην ίδια φάση στους δύο Μορένο της Βιγιαρεάλ. Τρία λεπτά αργότερα ο Παναθηναικός λίγο έλειψε να ισσοφαρίσει σε 3-3 με τον Μπρινιόλι να βγάζει και πάλι τετ α τετ τον Ελληνα επιθετικό αλλά λίγο πριν εκτελέσει τον Ρείνα πρόλαβε ο Γκάμπια και έβαλε την προβολή διόχνωντας σε κόρνερ.

Έβαλε τα χέρια της κι έβγαλε τα μάτια της

Η Αεκ πάλεψε με νύχια και με δόντια απέναντι στην Μπραίτον την οποία στην κυριολεξία την έβαλε στο τέρμα της δημιουργώντας κλασσικές ευκαιρίες από την αρχή της αναμέτρησης με κύριο εκφραστή τους, τον Πινέδα και τον Τζούμπερ. Το σκορ άνοιξε στο 55 ο Ζοάο Πέδρο με πέναλντι πετυχαίνοντας το 3ο δικό του γκολ από τα 11 μέτρα απέναντι στην ένωση και 6ο συνολικά που δέχεται η Αεκ από την άσπρη βούλα στην φάση των ομίλων. Το ματς θα γίνει ακόμα χειρότερο για την ένωση όταν στο 65 ο Γκατσίνοβιτς αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτηρή μετά από ένα χαζό μαρκάρισμα ενώ ήταν σε φάση επίθεσης. Ωστόσο η ένωση συνέχισε να δημιουργεί ευκαιρίες χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Με την λήξη της αναμέτρησης στους οπαδούς της ένωσης έμεινε πικρία για το αποτέλεσμα συμπεριλαμβανομένου φυσικά και της ανωτερώτητας της ένωσης καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά και ένα μεγάλο ερωτηματικό γιατί να μην ξεκινήσει ο Αλμείδα ε έναν κλασσικό σέντερ φορ είτε τον Αραούχο είτε τον Πόνσε κάτι το οποίο εκ του αποτελέσματος στοίχησε στην ένωση τουλάχιστον τον βαθμό της ισσοπαλίας. Πλέον πάει για τελικό στο  Άμστερνταμ απέναντι στον Αγιαξ ματς στο οποίο της αρκεί και ο βαθμός της ισσοπαλίας για να συνεχίσει στο conference.

Μέγας Πάοκ πέταξε απευθείας στους “16” του Conference

Μία από τις μεγαλύτερες και πιο υπερήφανες βραδιές της ευρωπαϊκής ιστορίας του έζησε το βράδυ της Πέμπτης (30/11) ο ΠΑΟΚ σκορπώντας απέραντη ευτυχία στους οπαδούς του. Στο πρώτο 45 λεπτό οι παίχτες του Λουτσέσκου πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο μη επιτρέποντας τους Γεμρανούς να κάνουν το παιχνίδι τους. Η εντολή στον Μουργκ ήταν να πιέζει μαζί με τον Σαμάτα την πρώτη πάσα και να μην επιτρέπουν στους τρεις κεντρικούς αμυντικούς της γερμανικής ομάδας να χτίζουν το παιχνίδι από την άμυνα. Η φάση με το δοκάρι του Κουλιεράκη που βέβαια βρισκότανε σε θέση οφσαίντ αλλά και η φάση ευκαιρία με το σουτ του Μούργκ ήτανε δύο αποδείξεις ότι ο Παοκ μπορούσε να γίνει πιο απειλητικός για την εστία του Τραπ. Στο 55 ο Κεντζιόρα εκμεταλλέυτηκε την σύγχιση που δημιουργήθηκε στην άμυνα της Αίντραχτ και με κοντινή προβολή έβαλε σε θέση οδηγού τον δικέφαλο. Τρία λεπτά όμως αργότερα οι Γερμανοί θα φέρουν το μάτς στα ίσια με την κεφαλιά του Μαρμούς όντας αμαρκάριστος στην μεγάλη περιοχή. Ο δικέφαλος γλίτωσε από ένα δεύτερο γκολ για μερικά εκατοστά, το μομέντουμ από τη γρήγορη ισοφάριση ήταν ξεκάθαρα με την Άιντραχτ. Οι παίκτες του Λουτσέσκου έπρεπε να ηρεμήσουν και να ξανά βρουν τα πατήματά τους. Κάτι το οποίο κατάλαβε άμεσα ο Λουτσέσκου και έριξε στην μάχη τους Κωνσταντέλια και Μπράντον Τόμας, θέλοντας να εκμεταλλευτεί με την ταχύτητα των δύο τυχόν κενούς χώρους που θα άφηναν οι γηπεδούχοι, που συνέχιζαν να πιέζουν αναζητώντας το δεύτερο γκολ. Μάλιστα ο δεύτερος είχε συμμετοχή στο 1-2 στο 73 καθότι από το δικό του σουτ ο Τραπ κάνει ασταθή επέμβαση και ο Ζίβκοβιτς σπρώχνει την μπάλα σε κενή εστία φτάνοντας τα 11 γκολ στη σεζόν και τα 12 στα ευρωπαϊκά κύπελλα με την «ασπρόμαυρη» φανέλα. Ο Κοτάρσκι είχε ακόμη μια μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Σαϊμπί, στο 85’ ο Μαρμούς αστόχησε μόνος με την εστία, ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος μέχρι το φινάλε και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη που τον έστειλε στους «16» του Europa Conference League!

Επιμέλεια κειμένου: Στράτος Ντικγιρλάκης