ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝΣΠΟΡΣΤΙΒΟΣ

Ο Μίλτος Τεντόγλου κορυφαίος αθλητής της χρονιάς στα βραβεία ΠΣΑΤ

Τον τίτλο του κορυφαίου Έλληνα αθλητή για το 2022 στα βραβεία του ΠΣΑΤ κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου μετά τη σχετική ψηφοφορία που διεξήχθη.

Το απόγευμα της Τρίτης (20/12) πραγματοποιήθηκε η ετήσια απονομή των βραβείων για την ανάδειξη των κορυφαίων του ελληνικού αθλητισμού που διοργανώνεται από τον ΠΣΑΤ.

Τον τίτλο του κορυφαίου αθλητή της χρονιάς έπειτα από σχετική ψηφοφορία που έγινε κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου. Ο πρωταθλητής του μήκους σάρωσε τα μετάλλια, τόσο στα Παγκόσμια πρωταθλήματα όσο και στο Ευρωπαϊκό.

Χρυσός στο Παγκόσμιο κλειστού (Βελιγράδι) με Πανελλήνιο ρεκόρ κλειστού στίβου, ασημένιος στο Παγκόσμιο ανοικτού (Όρεγκον) και πρωταθλητής Ευρώπης στον ανοικτό(Μόναχο), με ρεκόρ μάλιστα αγώνων, στην πιο παραγωγική του χρονιά από άποψης μεταλλίων σε κορυφαίες διοργανώσεις.

Παράλληλα, τον Σεπτέμβριο έγραψε Ιστορία αφού έγινε ο πρώτος Έλληνας αθλητής που κατέκτησε διαμάντι στη σειρά μίτινγκ Diamond League. Επιπρόσθετα συμπεριλήφθηκε στην τελική τριάδα των υποψηφίων για τον τίτλο του Ευρωπαίου αθλητή για το 2022, ενώ τον μήνα Αύγουστο, αναδείχθηκε κορυφαίος αθλητής στην Ευρώπη, μέσα από τη ψηφοφορία της Ευρωπαϊκής ομοσπονδίας στίβου.

Αναλυτικά η κατάταξη

  1. ΤΕΝΤΟΓΛΟΥ Μίλτος (Στίβος): –
  2. ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ Γιάννης (μπάσκετ): –
  3. ΠΕΤΡΟΥΝΙΑΣ Λευτέρης (Γυμναστική): –
  4. ΧΡΗΣΤΟΥ Απόστολος (Κολύμβηση): 103
  5. ΒΑΖΑΙΟΣ Ανδρέας (Κολύμβηση): 46
  6. ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις): 38
  7. ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ Αναστάσιος (Ποδόσφαιρο): 33
  8. ΝΤΟΥΣΚΟΣ Στέφανος(Κωπηλασία): 26
  9. ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΣ Οδυσσέας (Ποδόσφαιρο): 24
  10. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Αντώνης (Κωπηλασία): 22
  11. ΤΣΙΜΙΚΑΣ Κώστας (Ποδόσφαιρο): 21
  12. ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ Γιώργος (Ποδόσφαιρο): 16
  13. ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση): 16
  14. ΚΥΡΣΑΝΙΔΗΣ Δημήτρης (Parkour): 16
  15. ΓΚΑΪΔΑΤΖΗΣ Πέτρος (Κωπηλασία): 12
  16. ΣΛΟΥΚΑΣ Κώστας (Μπάσκετ): 8
  17. ΚΟΡΑΚΙΔΗΣ Γιάννης (Στίβος): 4
  18. ΤΕΛΗΚΩΣΤΟΓΛΟΥ Απόστολος (Τακεβοντό): 4
  19. ΞΕΝΟΣ Διονύσιος (Καράτε): 3
  20. ΚΕΡΑΜΙΔΑΣ Νικόλαος (Μοντέρνο Πένταθλο): 3
  21. ΜΠΟΥΚΛΑΣ Πέτρος (Ταέκβοντο): 3
  22. ΤΑΝΤΑΛΙΔΗΣ Αντώνης (Ενόργανη Γυμναστική): 3
  23. ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ Αλέξανδρος (Ιστιοπλοΐα): 2
  24. ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ Ιωακείμ (Parkour): 2
  25. ΘΟΛΙΩΤΗΣ Βασίλειος (Ταεκβοντό): 2
  26. ΚΑΡΑΙΤΗΣ Άγγελος (Πυγμαχία): 2
  27. ΞΕΝΟΣ Χρήστος Στέφανος(Καράτε): 2
  28. ΣΕΧΙΔΗΣ Φίλιππος (Μοντέρνο Πένταθλο): 2
  29. ΣΟΦΟΚΙΤΗΣ Βασίλης (Κολύμβηση): 2
  30. ΚΟΛΙΤΣΟΠΟΥΛΟΣ Αρίωνας (Πάλη): 1
  31. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΔΗΣ Νέαρχος-Πέτρος(Πυγμαχία): 1
  32. ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΗΣ Γιώργος (Χάντμπολ): 1
  33. ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ Ιάσων (Ιστιοπλοΐα): 1
  34. ΤΣΕΛΙΔΗΣ Θεόδωρος (Τζούντο): 1
  35. ΤΟΥΛΟΥΠΗΣ Άγγελος (Ιππασία): 1

* Από την τέταρτη θέση και κάτω είχαν γίνει γνωστές οι ψήφοι που συνέλεξαν οι υποψήφιοι, όχι όμως και για την πρώτη τριάδα.

ΠΗΓΗ: sport24.gr

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Back to top button