ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝΣΤΙΒΟΣ

Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου: Το πρόγραμμα των Ελλήνων και οι τηλεοπτικές μεταδόσεις

Η αντίστροφη μέτρηση για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου έχει μπει στην τελική της ευθεία. Διαβάστε το αναλυτικό πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών και των τηλεοπτικών μεταδόσεων.

Λίγες μόλις ώρες έχουν απομείνει για την έναρξη του 18ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Στίβου του Όρεγκον (15-24/7), στην πρώτη διοργάνωση στις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής.

Η χώρα μας συμμετέχει με 19 αθλητές και αθλήτριες στο σύνολο των 1.900 αθλητών και αθλητριών που θα συμμετάσχουν στη διοργάνωση από 192 χώρες του πλανήτη.

Το πρόγραμμα των αγώνων θα είναι πλούσιο σε δράση, ωστόσο η διαφορά των 10 ωρών, που χωρίζουν τη χώρα μας από το Όρεγκον θα αναγκάσουν τους φίλους του στίβου να ξενυχτίσουν, προκειμένου να δουν την προσπάθεια της εθνικής μας ομάδας.

Οι αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από την ΕΡΤ3 σε ζωντανή μετάδοση, αλλά και μαγνητοσκοπημένα την επόμενη ημέρα.

Το αναλυτικό πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών

Παρασκευή 15/7

  • 19.05 ή 22.30 Σφυροβολία (Α) Προκριματικός Αναστασάκης, Φραντζεσκάκης
  • 23.10 20χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Φιλτισάκου, Παπαδοπούλου
  • 22.05 23.30 Σφυροβολία (Γ) Προκριματικός Σκαρβέλη

Σάββατο 16/7

  • 03.20 Επί κοντώ (Γ) Προκριματικός Κυριακοπούλου, Πόλακ, Στεφανίδη
  • 04.00 Μήκος (Α) Προκριματικός Τεντόγλου
  • 04.55 Σφαιροβολία (Α) Προκριματικός Λατιφλάρι, Σκαρβέλης
  • 20.30 Τριπλούν (Γ) Προκριματικός Καρύδη
  • 21.10 Ύψος (Γ) Προκριματικός Γκούσιν
  • 22.00 Σφυροβολία (Α) Τελικός

Κυριακή 17/7

  • 04.20Μήκος (Α) Τελικός
  • 21.35 Σφυροβολία (Γ) Τελικός

Δευτέρα 18/7

  • 03.25 Επί κοντώ(Γ) Τελικός
  • 04.27 Σφαιροβολία (Α) Τελικός

Τρίτη 19/7

  • 03.10 ή 04.35 Δισκοβολία (Γ) Προκριματικός Ανγνωστοπούλου
  • 04.20 Τριπλούν (Γ) Τελικός

Τετάρτη 20/7

  • 03.40 Ύψος (Γ) Τελικός

Πέμπτη 21/7

  • 01.20 ή 02.50 Ακοντισμός (Γ) Προκριματικός Τζένγκο
  • 04.30 Δισκοβολία (Γ)Τελικός

Σάββατο 23/7

  • 03.05 Επί κοντώ (Α) Προκριματικός Καραλής
  • 04.20 Ακοντισμός Τελικός

Δευτέρα 25/7

  • 25/7 03.25 Επί κοντώ (Α) Τελικός
  • 25/7 16.15 35χλμ. βάδην (Α) Τελικός Παπαμιχαήλ
  • 22/7 16.15 35χλμ. βάδην (Γ) Τελικός Ντρισμπιώτη, Κουρκουτσάκη, Παπαδοπούλου

Το αναλυτικό τηλεοπτικό πρόγραμμα της ΕΡΤ3

Παρασκευή (15/7)

  • 19:00-01:00 1η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ

Σάββατο (16/7)

  • 01:00-02:40 20χλμ ΒΑΔΗΝ (Γ)
  • 03:00-06:00 1η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ
  • 20:30-23:30 2η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ

Κυριακή (17/7)

  • 03:00-06:00 2η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)
  • 16:15-18:40 Μαραθώνιος (Α) (Ζ)
  • 20:30-23:45 3η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ (Ζ)

Δευτέρα (18/7)

  • 03:00-06:00 3η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ
  • 16:15-18:50 Μαραθώνιος (Γ)
  • 19:30-23:00 4η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ

Τρίτη (19/7)

  • 03:00-06:004η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Τετάρτη (20/7)

  • 03:10-06:00 5η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (Ζ)

Πέμπτη (21/7)

  • 01:20-06:00 6η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

Παρασκευή (22/7)

  • 03:00-06:00 7η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ
  • 16:15-19:15 35χλμ βάδην Γυναικών

Σάββατο (23/7)

  • 03:00-06:00 8η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ
  • 19:45-23:00 9η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ

Κυριακή (24/7)

  • 02:10-06:00 9η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ
  • 16:15-19:00 35χλμ Βάδην Ανδρών
  • 19:30-01:00 10η ΜΕΡΑ ΠΡΩΙ

Δευτέρα (25/7)

  • 03:00-06:00 10η ΜΕΡΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

ΠΗΓΗ: sport24.gr

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button